XXXII Gminne Dożynki – Hołdymas

Po raz 32. rolnicy z gminy Czarny Dunajec dziękowali Bogu za plony.

Hołdymas 2022 rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Czarnym Dunajcu. Odprawił ją proboszcz parafii pw. MB Bolesnej z Podczewonego ks. Marek Łabuzek. 

Przedstawiciele poszczególnych miejscowości złożyli symboliczne dary i wzięli udział we wspólnej modlitwie. Nie zabrakło pocztów sztandarowych jednostek OSP i oddziałów Związku Podhalan z gminy Czarny Dunajec. 

Główne uroczystości rozpoczęły się od parady zaprzęgów konnych i ogłoszenia wyników konkursu na Najlepszy Chleb Dożynkowych. 

Dożynki otworzył wójt gminy Czarny Dunajec w towarzystwie poseł na Sejm RP Anny Paluch i burmistrza Węgorzewa Krzysztofa Kołaszewskiego. 

Część artystyczną rozpoczął występ Zespołu Regionalnego „Cornodunajcanie” z Czarnego Dunajca. Przed zgromadzoną publicznością zaprezentował się także Gminny Zespół Regionalny „Watra” z programem „Hołdymas”, Zespół Regionalny „Limanowianie” im. Ludwika Mordarskiego, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Czarnego Dunajca.  Nie zabrakło koncertów. Wystąpiła Hanka Wójciak z zespołem, a także zespół „Milano”. Na koniec odbyła się zabawa taneczna z zespołem „Góral Power”.

Tradycją już jest, że podczas Dożynek Gminnych prezentowane są potrawy z tegorocznych plonów. Gospodynie z poszczególnych miejscowości przygotowały pyszne potrawy regionalne. Prezentowane były także wyroby regionalne i rękodzieło.

Zawody i konkursy dla dzieci prowadził znany strongman Robert Nemś. Publiczność mogła wziąć udział także w specjalnie przygotowanych konkursach z cennymi nagrodami.