II Gminny Konkurs Historyczny

Finał II Gminnego Konkursu Historycznego – Historia mojego regionu zakończony !!!

W tym roku tematem konkursu była społeczność żydowska mieszkająca przed eksterminacją w czasie II wojny światowej w Czarnym Dunajcu. Mieszkali razem z nami przez wieki, a tak mało o nich wiemy. Ten konkurs miał na celu, przynajmniej w niewielkim stopniu przybliżyć nam ich zwyczaje, religię, historię i pracę.

Konkurs organizuje Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec pod patronatem Wójta Gminy Czarny Dunajec Marcina Ratułowskiego. W tym roku konkurs odbył się przy współpracy Muzeum Żydowskiego Galicja w Krakowie oraz Fundacji Rodziny Popiela. Oprócz zmagań konkursowych uczestnicy wzięli udział w prelekcji Dariusza Popieli, inicjatora projektu ,,Ludzie nie liczby”, podczas której przybliżył działalność fundacji na rzecz odnowy cmentarzy żydowskich przy współpracy aktywistów z Czarnego Dunajca. Głos zabrał również Wójt Gminy Marcin Ratułowski oraz nasz gość Dyrektor Muzeum Żydowskiego Galicja Pan Jakub Nowakowski, od którego uczestnicy konkursu otrzymali upominki.

W konkursie wzięło udział 26 uczniów ze szkół z terenu gminy Czarny Dunajec. Konkurs odbył się w dwóch etapach: pierwszym był test pisemny, po którym wyłoniono 10 finalistów do odpowiedzi ustnych.

Dziękujemy za wkład pracy i zaangażowanie uczniom i opiekunom, którzy ich przygotowali.

Poniżej tegoroczni laureaci Konkursu:

Kat. V-VI

1m. Tomasz Wiśniewski – SP Czarny Dunajec

2m. Jan Głowacz – SP Czarny Dunajec

3m. Justyna Staszel – KSP SPSK Czerwienne

Wyr. Wojciech Konopka – SP Podczerwone, Dorota Karwaczka – PSP nr 2 SPSK Stare Bystre

Kat. VII-VIII

1 m. Rafał Srebrowski KSP SPSK Czerwienne

2m. Krystian Tyrała – SP nr 1 Ciche

3m. Julianna Siaśkiewicz – SP Czarny Dunajec

Wyr. Martyna Majchrowicz SP Odrowąż, Paulina Hajnos SP Pieniążkowice

Serdecznie gratulujemy !!!