Zespół regionalny „Siumni” z Chochołowa

Góralski Zespół „SIUMNI” z Chochołowa

Góralski dziecięcy zespół „SIUMNI” z Chochołowa działa przy Oddziale Związku Podhalan w Chochołowie. Zespół istnieje z przerwami od 1976 roku. W tym to roku Władysław Gromada założył zespół młodzieżowy „SIUMNI”. Od 1995 roku działa zespół dziecięcy prowadzony wówczas przez Panią Helenę Guńkę pod nazwą „Mali Chochołowianie”. W 2002 roku za sprawą ówczesnego kierownika Pani Anieli Michniak zespół wraca do dawnej nazwy „SIUMNI”. Członkami zespołu są przede wszystkim dzieci uczące się w miejscowej szkole podstawowej. Zespół skupia zatem członków w wieku od 6 do 15 lat. Na występach zespół wspomaga również młodzież szkół średnich oraz studenci.

Zespół „SIUMNI” prezentuje tradycyjny folklor górali podhalańskich. W trakcie występów przedstawiane są muzyka, tańce i śpiewy charakterystyczne dla Podhala.              W zależności od pory roku członkowie zespołu przygotowują przedstawienia związane z danym okresem, np. program „Zielone Świątki”, który pokazuje obrzędy związane z obchodem święta Zesłania Ducha Świętego, czy też „Jasełka” wystawiane co rocznie z okazji Świąt Bożego Narodzenia i ukazujące cud Bożego Narodzenia.  

Członkowie zespołu  biorą udział w przeglądach i konkursach zespołów regionalnych organizowanych na terenie Podhala (Sabałowe Bajania, Przednówek w Polanach, Tatrzański Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Złote Kierpce”) oraz na terenie Gminy Czarny Dunajec. Tradycją zespołu stało się góralskie kolędowanie w innych regionach Polski oraz w sąsiadującej z Chochołowem słowackiej Suchej Górze.  

Obecnie instruktorami i opiekunami zespołu „SIUMNI” są: Teresa Pilch-Wójciak oraz Adam Solarczyk. Gry na skrzypcach i basach uczy Dawid Motor-Grelok.