Zespół regionalny „Odrowązianie” z Odrowąża

Zespół góralski powstał w 1992 r. i działa przy Oddziale Związku Podhalan. Pierwszymi instruktorami zespołu byli Maria i Tadeusz Dusza. Należą do niego dzieci i młodzież wywodzące się z rodzin góralskich. Przez lata działalności członkowie zespołu uczestniczyli w licznych przeglądach, konkursach, uświetniali imprezy lokalne, jak również brali udział w konkursach ogólnopolskich. Aktywnie włączają się w obchody świąt kościelnych, tworząc góralską oprawę Mszy Św. śpiewem i muzyką. Co rok spotykają się i przygotowują góralską Drogę Krzyżową oraz Różaniec, biorą aktywny udział w Mszy Świętej na szlaku Papieskim przy kapliczce na Żeleźnicy. Te wydarzenia są wyczekiwane przez wiernych, którzy biorą w nich liczny udział.

Do zespołu należy około 40 aktywnych członków: dzieci, młodzieży i dorosłych. Uczą się nie tylko śpiewu, tańca i muzyki podhalańskiej, ale także poszanowania wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Zespół prezentuje śpiewem, tańcem wciąż żywy folklor podhalańskich górali.

W 2015 roku Anna Wasilewska (Gal), należąca do zespołu Odrowązianie zdobyła tytuł Nośwarniyjsyj górolecki.

Obecnymi instruktorami są Aleksandra Peregrym-Bodzioch i Paweł Waras, a instruktorem gry na instrumentach smyczkowych: Dawid Motor-Grelok. Dzięki pracy instruktorów oraz zaangażowaniu rodziców rośnie w siłę i rozwija się kolejne pokolenie zespołu.