MENU

 

Jesteś tutaj: Atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne

GMINA CZARNY DUNAJEC. Gdyby utworzyć trójkąt pomiędzy Tatrami, Beskidem Żywieckim a Gorcami, to gmina Czarny Dunajec znalazłaby się dokładnie w jego środku.. Należy do powiatu nowotarskiego a w jej skład wchodzi piętnaście sołectw.

Gmina Czarny Dunajec w każdym zakątku oferuje coś niezwykłego, niepowtarzalnego i oryginalnego: zabytkowe zagrody i domy, przydrożne kapliczki, pomniki przyrody, ogromne niezurbanizowane przestrzenie, miejsca urokliwe i spokój - to można tutaj znaleźć.

Ciągle rozwija się infrastruktura sportowa i turystyczna. Ostatnie lata to powstanie Historyczno-kulturowo-przyrodniczego „Szlaku Wokół Tatr” trans-granicznego przedsięwzięcia, umożliwiającego aktywny wypoczynek, promującego zdrowe spędzanie wolnego czasu oraz bezpieczne i przyjaznego dla środowiska naturalnego zwiedzanie na rowerze miejsc o niepowtarzalnych walorach krajobrazowych, kulturowych, historycznych i przyrodniczych. Oprócz głównej trasy szlaku, której odcinek 14 km przebiega przez gminę Czarny Dunajec, powstały pętle rowerowe w miejscowościach Czarny Dunajec (wokół torfowisk), Koniówka, Wróblówka, Ciche, Stare Bystre, Chochołów i Podczerwone. Ogólnodostępny, bezpłatny parking dla użytkowników tras rowerowych, zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie gminnych obiektów sportowych przy Zespole Szkół w Czarnym Dunajcu, gdzie działa ogólnodostępne kryte i oświetlone lodowisko wraz z wypożyczalnią.

Na Budzu działa wyciąg narciarski „CzerwienneSki”, skąd blisko na inne wzniesienie – Bachledówkę, gdzie obok pustelni oo. Paulinów z Jasnej Góry wzniesiono Sanktuarium Maryjne. W sąsiedztwie noclegi oferuje hotel „Bachledówka” z przepięknym widokiem na panoramę Tatr, ale i coraz liczniejsze pensjonaty i  gospodarstwa agroturystyczne, których liczba rośnie na terenie całej gminy a szczególnie w bezpośrednim otoczeniu „Chochołowskich Term”, które wykorzystują naturalne bogactwa złóż geotermalnych, czerpanych z 4 tys. metrów. To największa strefa basenowa i saunaryjna w Polsce oraz strefa SPA, gdzie przyroda pomaga odzyskać siły i witalność.

PRZYRODA. Walory przyrodnicze gminy związane są przede wszystkim z torfowiskami i rzeką Czarny Dunajec. Rozległe torfowiska wysokie typu alpejskiego, zwane puściznami, przechowały świat roślin sprzed setek tysięcy lat. Na tym obszarze do ważniejszych torfowisk należą: Puścizna Rękowiańska i Baligówka, położone na północ od Czarnego Dunajca, tworzące kompleks o pow. ok. 300 ha oraz Puścizna Wielka (ponad 400ha) i Puścizna Mała (100 ha). W sąsiedztwie najstarszego torfowiska w tym terenie - Przybojec w Chochołowie - przebiega trasa rowerowego szlaku wokół Tatr. Na torfowisku Baligówka powstała ścieżka przyrodnicza - spacerowa trasa edukacyjna z 12 przystankami i tablicami informującymi o walorach przyrodniczych miejsca.

ZABYTKOWA ARCHITEKTURA CHOCHOŁOWA. Zabudowa starej części wsi stanowi żywy skansen ludowej architektury i jako zabytek wyjątkowy objęta jest ochroną konserwatorską i patronatem UNESCO. Chałupy w przeważającej części XIX-wieczne, myte co roku przez gospodynie, lśnią jasnym drewnem. Dom nr 24 to chałupa zbudowana z ogromnych płazów jednego drzewa. Warto zwrócić uwagę na kamienny kościół św. Jacka z lat 1853-1866.

Cechą wyróżniającą ten region jest wyjątkowo silne przywiązanie do tradycji. To tutaj można spotkać mieszkańców - na co dzień i od święta - ubranych w stroje regionalne, usłyszeć pieśni i przyśpiewki, zobaczyć tańce góralskie. Na terenie gminy od lat działa kilkanaście zespołów góralskich. Corocznie organizowane są liczne imprezy regionalne o dużym znaczeniu kulturowym.

 

Pogoda
Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Darmowy licznik odwiedzin

Unikatowe:
Darmowy licznik odwiedzin