MENU

 

Zespół Góralski "Odrowązianie" z Odrowąża

Zespół Góralski "Odrowązianie" z Odrowąża Podhalańskiego

 

Zespół góralski powstał w 1992 r. i działa przy Oddziale Związku Podhalan, którego  obecnym Prezesem jest Maria Pawlikowska. Pierwszymi instruktorami zespołu byli Maria i Tadeusz Dusza, następnie z zespołem pracowali Agnieszka Koszarek, Marcin Szymusiak, Janina Stoch oraz Piotr Bobak. Zespół wiele zawdzięcza byłej Prezes ZP Bobak Janinie. Przez ostatnie lata instruktorem była Witek Krystyna. Członkami zespołu są dzieci i młodzież wywodzący się z rodzin góralskich. Duża część zespołu wyjechała do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, gdzie rozsławia odrowąziańską kulturę. Przez lata działalności zespół uczestniczył w licznych przeglądach, konkursach, uświetniał imprezy gminne, jak również brał udział w konkursach ogólnopolskich, m.in. w Sopocie, Sanoku, Łodzi, Żywcu, Szczyrku, Bałtowie, Myszkowie. Zespół brał udział z nagraniu audycji w Radiu Alex, koncertował wraz z chórem Cantikum Canticulum, uświetniał śpiewem konkurs Papieski w Sieniawie. Zespół prezentuje śpiewem, tańcem wciąż żywy folklor górali Skalnego Podhala. Oto niektóre z ważniejszych osiągnięć zespołu :

I miejsce- śpiew w duecie, II miejsce - śpiew grupowy oraz II miejsce – recytacja na II Koncercie Wspomnień dla Jana Pawła II, Leśnica-Groń 2008r.

I miejsce - śpiew w duecie, Konkurs Góralskiej Pieśni Religijnej, Bachledówka-Czerwienne 2008r.

I miejsce - śpiew grupowy, Ogólnopolski Konkurs Śpiewaków Ludowych, Bukowina Tatrzańska 2008r.

I miejsce - Śpiew grupowy, XV Festiwal Papieski Biały Dunajec 2008r.

II miejsce - Śpiew Mistrz i Uczeń, Konkurs grup śpiewaczych 40 Festiwalu Górali Polskich , Żywiec 2009r.

III miejsce - Gra na skrzypcach, Konkurs Instrumentalistów Ludowych 41 Festiwalu Górali Polskich, Żywiec 2010r.

Wyróżnienie za Taniec solowy w X Konkursie Młodyk Toniecników, Biały Dunajec w 2009 i 2010r

II miejsce - Śpiew grupowy, XXIII Przeziyracka Młodych Toniecników i Śpiywoków Ratułów 2010r.

Zespół bierze udział w wielu imprezach, m.in: Przeglądzie zespołów regionalnych "Śpiywanie i Granie pod Chochołowskom Strzechom", Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych z Polski i Słowacji w Szczawnica 2008 r. , Festiwalu Tydzień Kultury Beskidzkiej, Gminnych Dożynkach Hołdymas w Czarnym Dunajcu, Targach Sztuki Ludowej w Krakowie 2008r., Przeziyracce Młodyk Toniecników i Śpiywoków w Ratułowie,  Festiwalu Papieski w Białym Dunajcu, Konkursie Młodyk Toniecników w Białym Dunajcu, Konkursie Nut Duchowych w Czarnym Dunajcu, Konkursie Góralskiej Pieśni Religijnej na Bachledówce, Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu - udział z programem "W przeddzień odpustu u Gaździny Podhola", Koncercie Kolęd Wieliczka 2010, Przeglądzie Góralskiej Pieśni Patriotycznej Chochołów 2010r., Przednówku w Polanach Kościelisko 2010, II Świętokrzyskim Święcie Pszczoły Bałtów 2010r, Festynie Rodzinnym w Myszkowie 2010, Festynie Rodzinnym w Stryszawie 2010, Konkursie Papieskim w Sieniawie 2010r.

Zespół góralski, to nie tylko wyjazdy i zdobyte miejsca w konkursach, ale również wychowanie regionalne. Dlatego członkowie zespołu biorą czynny udział w świętach kościelnych, tworząc góralską oprawę Mszy Św. śpiewem i muzyką. Zespół corocznie opracowuje góralską Drogę Krzyżową, oraz Różaniec w których biorą udział wszyscy parafianie. Dzieci i młodzież uczą się nie tylko śpiewu, tańca i muzyki podhalańskiej, ale także poszanowania wartości chrześcijańskich i patriotycznych.

Instruktorzy: Katarzyna Majerczyk i Paweł Strama

Adres kontaktowy:

Prezes ZP O/Odrowąż 
Janina Gawron

34-408 Odrowąż Podhalański
tel. 18 27 586 54

Pogoda
Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Darmowy licznik odwiedzin

Unikatowe:
Darmowy licznik odwiedzin