MENU

Jesteś tutaj: Aktualności / "Młodzież Zapobiega Pożarom" - powiatowy sukces Kamila Wątora

"Młodzież Zapobiega Pożarom" - powiatowy sukces Kamila Wątora

"Młodzież Zapobiega Pożarom" - powiatowy sukces Kamila Wątora
 
Kamil Wątor, uczeń V klasy Szkoły Podstawowej w Podczerwonem zajął 2 miejsce w powiatowych eliminacjach 42. edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt.: “Młodzież Zapobiega Pożarom”. 
 
W ten sposób uczeń z Podczerwonego awansował do etapu wojewódzkiego w kategorii klas I - VI.
 
W kategorii szkół średnich udział wzięła Justyna Podczerwińska, absolwentka Szkoły Podstawowej w Podczerwone, a teraz uczennica I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu. Zajęła 3 miejsce. 
 
Zarówno Kamila, jak i Justynę do konkursu przygotowała nauczycielka, a zarazem druhna z OSP Podczerwone Danuta Skorupa. Oboje reprezentowali gminę Czarny Dunajec.
 
W turnieju, który odbył się 21 marca w sali obrad Urzędu Miasta w Nowym Targu udział wzięli zwycięzcy eliminacji gminnych w poszczególnych grupach wiekowych – szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych. Łącznie udział wzięło 51 uczestników.
 
“Młodzież Zapobiega Pożarom” to tytuł Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, w którym co roku udział biorą uczniowie szkół podstawowych i średnich. Turniej ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.
 
Zwycięzcy i osoby, które zajęły drugie miejsca w poszczególnych grupach wiekowych wezmą udział w turnieju organizowanym na szczeblu wojewódzkim.
– Należy podkreślić, że turniej z roku na rok jest na coraz wyższym poziomie, a młodzież wykazała się dużą wiedzą z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Wszyscy uczestnicy turnieju dostali drobne upominki – mówią organizatorzy.
 
Wyniki:
 
I grupa wiekowa (szkoły podstawowe kl. I – VI)
1. Jakub Szpernoga – Gmina Łapsze Niżne
2. Kamil Wątor – Gmina Czarny Dunajec
3. Jan Czyszczoń – Gmina Rabka-Zdrój
 
II grupa wiekowa (szkoły podstawowe kl. VII i VIII i gimnazjalne kl. III)
1. Bernadeta Mucha – Gmina Saflary
2. Bartłomiej Budz – Gmina Łapsze Niżne
3. Sylwia Szczypta – Gmina Szaflary
 
III grupa wiekowa (szkoły ponadgimnazjalne i ponadpodstawowe)
1. Izabela Leśnicka – Gmina Szaflary
2. Krzysztof Szal – Gmina Rabka-Zdrój
3. Justyna Podczerwińska – Gmina Czarny Dunajec
 
Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody m.in. telewizory. Wręczyli je m.in. sekretarz Starostwa Powiatowego w Nowym Targu Bartłomiej Garbacz, wiceburmistrz Nowego Targu Waldemar Wojtaszek, komendant powiatowy PSP w Nowym Targu bryg. Mariusz Łaciak i prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Nowym Targu dh Jan Kuczkowicz.
 
Nagrody ufundowali: małopolski komendant wojewódzki PSP, starosta nowotarski, Nadleśnictwo Nowy Targ, wójtowie gmin Czarny Dunajec, Czorsztyn, Jabłonka, Krościenko nad Dunajcem, Nowy Targ, Ochotnica Dolna, Szaflary oraz burmistrzowie miast Nowy Targ, Rabka-Zdrój i Szczawnica oraz współorganizator turnieju oddział powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. 
 
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom za zrozumienie i propagowanie wiedzy pożarniczej wśród młodzieży. Szczególne podziękowania należą się burmistrzowi Nowego Targu za udostępnienie sali konferencyjnej Urzędu Miasta – dodaje.
 
fot. Danuta Skorupa i Jacek Klinowski

 

stypendia

stypendia

Pogoda
licznik

Ścieżki Narciarskie

SCIEZKI%20NARCIARSKIE

Newsy
Konkurs fotograficzny - Gmina Czarny Dunajec - Cztery Pory Roku (nowy regulamin)

Konkurs fotograficzny - Gmina Czarny Dunajec - Cztery Pory Roku (nowy regulamin)