MENU

 

Jesteś tutaj: Aktualności / "Pilnujcie mi tych szlaków" - uroczysta msza św. na Żeleźnicy

"Pilnujcie mi tych szlaków" - uroczysta msza św. na Żeleźnicy

Żeleźnica to wzniesienie w Beskidzie Orawsko-Podhalańskim. Na szczycie tym wielokrotnie przebywał kardynał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Przebywał tam jako kapłan, a potem biskup i kardynał.

Od lat mieszkańcy Odrowąża i okolicznych miejscowości organizują tam mszę św. Na szlaku papieskim znajduje się kaplica odbudowana przez miejscowych górali. W tym roku poświęcony został krzyż ufundowany przez koło ZPPA nr 23 w Chicago.

Mottem spotkania na Żeleźnicy, które odbyło się 16 sierpnia 2015 r. były słowa Jana Pawła II "Pilnujcie mi tych szlaków". Mieszkańcy Odrowąża Podhalańskiego wzięli sobie te słowa do serca dbając o to miejsce i organizując tradycyjne, coroczne nabożeństwa.

Podczas tegorocznej mszy św. obecnych było wielu wiernych z Odrowąża Podhalańskiego, Pieniążkowic, Bukowiny " Osiedle, a także z całego Podhala. Nie zabrakło turystów z Krakowa, których nawet nie odstraszyła wcześniejsza ulewa.

Na Żeleźnicę przybyły też delegacje z pocztami sztandarowymi. Wśród gości była obecna także Anna Lenart, miejscowa poetka, której wiersz umieszczono na tablicy przy krzyżu stojącym obok kaplicy.

Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem zorganizowanym przez miejscowy oddział Związku Podhalan.

>Zapraszamy do galerii zdjęć<

Pogoda
Licznik odwiedzin

Licznik odwiedzin:
Darmowy licznik odwiedzin

Unikatowe:
Darmowy licznik odwiedzin