Get Adobe Flash player
(0 votes, average 0 out of 5)
Spis treści
Chochołów
Szkola podstawowa
OSP Chocholow
Kosciol Parafialny
Wszystkie strony

 

mt_ignore

Szkoła Podstawowa im.Powstańców Chochołowskich w Chochołowie

Dyrektor: mgr Zdzisław Chowaniec

Adres kontaktowy:
34 - 407 Chochołów
tel. / fax (0 18) 27 574 08


e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www: http://www.chocholow.czarnydunajec.com.pl

Co roku w lutym obchodzona jest w Chochołowie rocznica czynnego włączenia się górali do walki o niepodległość ojczyzny, zwanego często Poruseństwem Chochołowskim. Kilkuset powstańców zebrało się 22 lutego 1846 roku z nadzieją na uczestnictwo w co najmniej ogólnopodhalańskim powstaniu. Pozostali sami i choć przegrali militarnie, ich zryw traktowany jest jako wydarzenie wyjątkowe i właśnie tak jest przechowywane w pamięci pokoleń od 161 lat.

Powstanie Chochołowskie trwało krótko i miało ograniczony zasięg. Z militarnego punktu widzenia nie odegrało żadnej roli, organizacyjnie też nie było przygotowane najlepiej. Zapisało się jednak na zawsze w dziejach walki o wolność. Wydarzenia sprzed 161 lat pokazują także, jak łatwo można manipulować ludźmi, rysując przed nimi nieprawdziwe wizje bšdź obiecując przysłowiowe "złote góry ", jak uczyniono z mieszkańcami Czarnego Dunajca, b_150_100_0_0___images_stories_historia_gminy_chocholow_obelisk.jpgkierujšc ich przeciwko chochołowianom. Czas leczy rany i dziś o spreparowanym konflikcie dwóch podhalańskich wsi przypomina tylko figura św. Jana Nepomucena na skraju Chochołowa. Ponoć na pamiątkę tamtej interwencji stoi odwrócona tyłem do Czarnego Dunajca. Jest jeszcze jeden trwały ślad tamtych wydarzeń - pamiątkowy obelisk poświęcony pamięci bohaterów powstania, przy którym co roku odbywają się rocznicowe uroczystości. Pomnik został odsłonięty w 1966 roku w 125 rocznicę powstańczego zrywu. Imię "Powstańców Chochołowskich" nosi również miejscowa szkoła podstawowa.

 

 

szkola_sp_chocholow_1

 Dodaj komentarz

Prosze nie przeklinać w komentarzach oraz nie ubliżać innym.


Kod antyspamowy
Odśwież

Foto Slajdy