Get Adobe Flash player
(0 votes, average 0 out of 5)
Spis treści
Odrowąż
Szkola
Kosciol Parafialny
Wszystkie strony

 

herb_odrowaz
Odrowąż Podhalański

 

Odrowaz_wies_2Lokowana w 1603r  wieś Odrowąż leży w północnej części gminy Czarny Dunajec. Swą nazwę wziął od herbu Jana Pieniążka, starosty nowotarskiego z czasu osadźców.
Z racji swego położenia na siedmiu wzgórzach zwana jest "podhalańskim Rzymem". Z Odrowąża pochodzą m.in.  współzałożyciele Związku Podhalan: Antoni i Jakub Zachemscy oraz Feliks Gwiżdż- wybitni działacze ruchu ludowego. Na całym Podhalu wieś słynie z ludwisarstwa rzemiosła niezwykle rzadko spotykanego w tej części Polski. Uprawia go od pokoleń rod Kulawiaków.

 

odrowaz_widokMurowany, jednonawowy kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny powstał wiatach 1825-31, w miejsce pierwotnego, XVII-wiecznego kościółka. Ołtarz - podczas budowy kościoła -wykonał Józef Kulach z Szaflar na wzór ołtarza w nowotarskim kościele św. Katarzyny. Zachowało się tu kilka zabytkowych sprzętów i szat liturgicznych. W Odrowążu na Herbiku znaleźć można nieczynny kamieniołom, skąd wydobywano piaskowce magurskie. Mieszkańcy malowniczej wsi często goszczą u siebie letników. Wąska asfaltowa droga wiedzie z Odrowąża w dół, do urokliwie położonego przysiółka Żary. Stąd o krok do Borów, Odrowaz_wies_1które ponoć leczą i odmładzają ludzi. Na terenie Odrowąża jest kilka celów turystycznych ? szczyty Balówka (800 m n.p.m.), Głowaczow Wierch 758 m n.p.m.) i Bucznik 711 m n.p.m.). Modrym szlakiem turystycznym można dojść aż na wierzcholek Żeleżnicy (912 m n.p.m.). Bliskie lasy pociągają turystów bogactwem płodów leśnych i grzybów.

 

 

Sołtys wsi: Józef Bobek

Odrowaz_wies_3


 

 

szkola_odrowaz

Szkoła Podstawowa im św. Jana Kantego w OdrowążuDyrektor - mgr Małgorzata Dutka

Adres korespondencyjny:
34-408 Odrowąż 41,      
tel/fax (18)2758520,   
email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Krótka historia szkoły


Szkoła Podstawowa w Odrowążu rozpoczęła działalność w roku 1840. Swoim zasięgiem obejmowała przez następnych kilkadziesiąt lat okoliczne miejscowości: Załuczne, Dział i Pieniążkowice. W 1999 roku oddano do użytku nowy budynek szkolny, którego uroczyste poświęcenie i przywrócenie im. św. Jana Kantego odbyło się w październiku tego samego roku. Obecnie w klasach 1-6 uczą się dzieci z Odrowąża i Załucznego.

Osiągnięcia szkoły


szkola_odrowaz_sztandarSzkoła może poszczycić się laureatami konkursów przedmiotowych: Małopolskiego Konkursu Humanistycznego, Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego oraz Konkursu Biblijnego.
Uczniowie szkoły kultywują tradycję góralską, uczestnicząc corocznie w konkursach regionalnych i odnosząc sukcesy w Białym Dunajcu i Szaflarach.

Prowadzone zespoły, kółka zainteresowań


Szkoła prowadzi bardzo ożywioną działalność społeczno-kulturalną. Na terenie placówki prężnie działa zespół góralski ?Odrowązianie?, który odnosi sukcesy w regionalnych przeglądach.
Od kilku lat cieszą sukcesy grupy teatralnej "Trzynastka". Młodzi adepci Melpomeny systematycznie zdobywają czołowe miejsca w przeglądach gminnych, powiatowych i wojewódzkich.
Oprócz tego uczniowie szkoły w Odrowążu należą do kółka sportowego. Zimą doskonalą technikę narciarstwa biegowego, osiągają także dobre wyniki w zawodach tenisa stołowego i piłki siatkowej.

Krótki opis adaptacji pomieszczeń budynku


Co roku szkoła przyjmuje dzieci i młodzież odpoczywającą na zimowiskach i letnich koloniach organizowanych przez Caritas.

 

szkola_odrowaz_1szkola_odrowazszkola_odrowaz_jan_kanty

 


 

Kościół Parafialny św. Marii Magdalenyw Odrowążu

Kosciol_Odrowaz_1

 

Proboszcz: ks. Wojciech Głowa

Adres kontaktowy:

Odrowąż Podhalański 33,34-408 Odrowąż Podhalański,tel. 018 275 85 74

e?mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Rok erygowania parafii 1825
Kościół parafialny wybudowany w latach 1825?1831, konsekrowany w 1832

Msze św. w niedziele i święta:
- w kościele parafialnym: sob. 18 (zimą 16), ndz. 8, 11
- w kaplicach obsługiwanych przez parafię: Załuczne - sob. 19 (zimą 17), ndz. 9.30


kosciol_Odrowaz

Tags:
Latest Articles

Dodaj komentarz

Prosze nie przeklinać w komentarzach oraz nie ubliżać innym.


Kod antyspamowy
Odśwież

Foto Slajdy