![]() |
![]() |
![]() |
Zarządzenie Nr 20/2020 Wójta Gminy Czarny Dunajec z dnia 28 stycznia 2020r. w sprawie Ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację zadań własnych Gminy Czarny Dunajec w zakresie kultury fizycznej i sportu
W dniach 23-24 kwietnia 2022 roku w sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec odbyły się przesłuchania konkursowe XXXVII „Muzykowania na Duchową Nutę”. Muzykanci i śpiewacy ludowi z całego Podhala zawitali do Czarnego Dunajca, żeby wspomnieć osobę i twórczość Andrzeja Knapczyka-Ducha z Cichego. Śpiewki i nuty, które grał i tworzył zabrzmiały w wykonaniu dzieci, młodzieży i dorosłych uczestniczących w konkursie na przemian z tradycyjnymi, starodawnymi nutami góralskimi. Cieszy fakt, ze z roku na rok powiększa się liczba uczestników konkursu.
Celem konkursu jest propagowanie góralskiej pieśni religijnej wśród mieszkańców Podhala, Orawy i Spisza, a szczególnie wśród dzieci i młodzieży.
Konkurs to również okazja do wymiany doświadczeń na temat tradycyjnej i współczesnej pieśni religijnej góralskiej jak również prezentacji zapomnianych pieśni religijnych oraz pieśni poświęconych Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. To również okazja do prezentacji twórczości poetów góralskich.
Gminne prezentacje mają na celu stworzenie możliwości zaprezentowania dorobku artystycznego zespołów, kółek teatralnych działających w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych gminy Czarny Dunajec, oraz popularyzację upowszechniania kultury żywego słowa wśród dzieci i młodzieży.
Celem muzykowania jest propagowanie muzyki góralskiej, a w szczególności twórczości muzycznej słynnego muzykanta podhalańskiego Andrzeja Knapczyka - Ducha z Cichego Wielkiego. Muzykowanie ma na celu przypomnienie tradycyjnego muzykowania, chociaż w nieco zmienionej formie, dającej możliwość prezentacji muzyk góralskich, prymistów, śpiewaków i zespołów śpiewaczych z szeroko rozumianego Podhala. Muzykowanie to również okazja do wymiany doświadczeń na temat tradycyjnej i współczesnej muzyki góralskiej jak również prezentacji zapomnianych nut i śpiewek góralskich.
W tym roku tematem konkursu była społeczność żydowska mieszkająca przed eksterminacją w czasie II wojny światowej w Czarnym Dunajcu. Mieszkali razem z nami przez wieki, a tak mało o nich wiemy. Ten konkurs miał na celu, przynajmniej w niewielkim stopniu przybliżyć nam ich zwyczaje, religię, historię i pracę.